KODAK Disc 3600, produkowany w latach 1986-1988, należy do rodziny aparatów przeznaczonych do obsługi negatywów KODAK Disc. Więcej informacji na temat samego formatu oraz historii idei disc przedstawiłem w opisie KODAK Disc 4000. W tym miejscu ograniczę się zatem do opisu szczegółów technicznych. 
Udało mi się kupić na aukcji kompletny zestaw tak jak był sprzedany w sklepie. Co ciekawe pudełko nie jest sygnowane przez KODAK USA tylko KODAK Francja (precyzyjnie określone jest to słowami: KODAK-ścieżka. Francja. Pudełko opisane jest w języku francuskim, a zestaw kosztował 395 franków (ok. $64).
Zestaw zawierał następujące elementy:
•    Aparat KODAK 3600
•    Smycz
•    Dwie baterie alkaliczne AA
•    Podręcznik użytkownika w następujących językach: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, niderlandzki, szwedzki, koreański (lub chiński), hebrajski (lub arabski).
Gabarytowo 3600 jest nieco większy niż 4000 ale za to lżejszy. Jest wykonany całkowicie z plastiku co w porównaniu z metalową obudową 4000 stwarza nieco wrażenie tandetności. Osłona obiektywu zrealizowana jest w postaci klapki blokując jednocześnie dostęp do przycisku spustu migawki. 
Trudno określić konkretne parametry pracy aparatu choć większość źródeł podaje, że obiektyw ma ogniskową 15mm przy przysłonie f/4, a migawka pracuje z prędkością 1/100 sekundy.
Z tyłu aparatu widoczne są: wizjer, okienko pokazujące numer zdjęcia, okienko pokazujące rodzaj włożonego materiału disc.  Dodatkowo widać diodę wskazującą gotowość lampy błyskowej oraz przesuwny wyłącznik, który blokował wyzwolenie błysku. Nieco zaskakujące było to, że należało ten wyłącznik cały czas trzymać w dolnej pozycji aż do naciśnięcia spustu migawki. Sprawdziłem i mimo nieco karkołomnego podejścia można to było zrobić bez problemu. I to jedyny element, który pozwalał fotografującemu na nieco kreatywności. Jak praktycznie w przypadku wszystkich aparatów disc podniesienie dźwigni na górze aparatu pozwalało otworzyć klapkę z tyłu aparatu i załadować lub wymienić kasetę z materiałem fotograficznym. Smycz aparatu montowana była na bocznej krawędzi po lewej stronie.
W przeciwieństwie do 4000 aparat pracował dzięki zasilaniu pochodzącemu z dwu baterii AA do których dostęp mieliśmy po otwarciu osłony obiektywu i klapki w dolnej części aparatu. Niestety aparat nie sygnalizował stanu baterii – po prostu przestawał działać tak, że zapasowe baterie w kieszeni były w zasadzie wymogiem, aby uchronić się przed niespodzianką.
© 2023 Tomasz Ryś
Wszystkie zdjęcia wykonane (© 2023) są aparatem CANON 6d.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top